Aletli pilates

ALETLİ PİLATES

Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz aletli pilatesin tarihi aslında oldukça eskiye dayanmaktadır. Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman Joseph H. Pilates tarafından yaralı askerleri rehabilite etmek amacıyla kullanılmıştır. Bu dönemde çok sayıda hasta ile ilgilenmesi gereken Joseph H. Pilates hastalarının yataklarına yaylar ekleyerek ilk pilates ekipmanını icat etmiştir.     

Aletli pilates için kısaca vücudunuzun belli zorluklardaki dirençleri kullanarak çalışmasını sağlayan bir egzersiz şeklidir diyebiliriz. Pilates eğitmenleri eşliğinde yapılan egzersizler oldukça güvenlidir ve nefes, konsantrasyon, kontrol ve akıcılık gibi hareket prensipleri ile önemli noktalarda yaşam kalitenizi yükseltmektedir. Aletli pilates  derslerine düzenli olarak katılan kişilerin duruş bozuklukları (kamburluk, skolyoz gibi) hızla düzelmekte yada ilerlemesi engellemektedir. Aletli pilates ile yapılan egzersizlerde esnekliğiniz, kuvvetiniz ve dayanıklılığınız artar ve  tüm vücudunuz dengeli bir şekilde çalışmış olur.  Derinde bulunan lokal stabilizatör kasların kuvvetlenmesi ile eklemlerde bulunan bağ dokularınız güçlenir ve sakatlanmalara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Her derste tüm vücudu eşit olarak çalıştırdığı için, aletli pilates ile yapılan egzersizlerin faydalarını 8 hafta içinde görmeye başlarsınız. Aletli pilates dendiği zaman akla sadece reformer’ın geliyor olması bir eksikliktir. Oysa ki dersleri planlarken reformer, spine corrector, chair ve cadillac/trapeze gibi tüm pilates ekipmanları ihtiyaca göre kullanılmalıdır.

REFORMER 

Reformer, en çok bilinen pilates ekipmanıdır. Her seviyeden öğrenci için gerekli olan egzersiz programı ve akış düzenlenebilir. En ideal, tam kapsamlı vücut çalışmasına destek sağlar. 

SPINE CORRECTOR

Spine corrector ahşap ve yoğun süngerli minderden yapılmış ve kavisli bir platforma sahip olan pilates aletidir. Omurganın doğal kavisine uygun bir şekilde dizayn edildiği için vücudun sırt, bel ve boyun bölgesindeki kasları esnetmeye ve omurgayı segmente ederek mobilize etmeye yardımcı olur. Bu sebeple spine corrector kullanarak yapılan egzersizler omurga rahatsızlıkları olan kişilerin özellikle sırt ağrılarını azaltmakta oldukça etkilidir. Yapılan egzersizlerle göğüs kafesinizi her düzlemde mobilize ederek nefesinizi düzenlemeye yardımcı olur. Bu alet üzerinde yapılan hareketlerle vücudunuzun bir bütün olarak rahatlamasını sağlar. İnsan omurgasının şekli gereği hareketleri düzgün bir şekilde gerçekleştirebilmesi için kemiklerin, kasların, disklerin ve bağların dengeli bir şekilde çalışması gerekir. Spine corrector egzersizleri bu dengenin yakalanmasında oldukça yardımcıdır.

CHAIR 

Joe H. Pilates’in “Wunda” olarak isimlendirdiği chair vücudu güçlendirmek için kullanılan en atletik  pilates ekipmanıdır. Diğer pilates ekipmanlarına göre daha az sayıda başlangıç seviyesi, daha çok sayıda ileri seviye egzersizlerin olduğu repertuara sahiptir. Chair ile yapılan egzersizler özellikle üst ve alt vücut kuvvetini arttırır;  gövde stabilitesi, denge ve koordinasyon oluşturmakta yardımcı olur. Bir oturma yeri ve bu koltuğa menteşeli yaylı bir ayak pedalından oluşmaktadır. Chair da yapılacak egzersizler vücudun üst kısmını güçlendirmek alt ve üst vücut entegrasyonunu sağlamak isteyenler için mükemmeldir.  

TRAPEZE / CADİLLAC

Trapeze/Cadillac başlangıç seviyesindeki yada özel rahatsızlıkları olan  öğrencilerin kullanımına oldukça uygun bir pilates ekipmanıdır. Yer bağlantıları ve çekme açıları açısında sınırsız düzenlemeler yapılabilen bu ekipman ile aynı zamanda daha ileri seviyedeki öğrenciler için de  kapsamlı ve zorlayıcı egzersiz programları hazırlanabilir. Özellikle core bölgesi olmak üzere vücuttaki tüm kasları çalıştırıp uzatarak omurga esnekliğini arttırır ve şekillendirir. Yatış pozisyonunda yapılan egzersizlere ek olarak kol ve bacaklarla yaylara tutunarak ya da asılarak yapılan egzersizler vücudun üst ve alt bütün kaslarını etkili bir şekilde güçlendirir.

Tüm bu bilgilere dayanarak stüdyolardan paket almadan önce dersleri denemenizi ve karşılaştırmanızı öneririz. Çünkü tüm bu pilates aletlerinde yapılacak derslerin sizin ihtiyacınıza uygun olarak planlanabilmesi çok önemlidir.

İzmir Mavişehir’de bulunan stüdyomuzda tüm ekipmanlar kullanılarak aletli pilates dersleri verilmektedir. Ücretsiz deneme dersi için bizi arayabilirsiniz.