Hamile pilatesi ve doğum sonrası pilates

Günlük yaşamdaki alışkanlıklar, yanlış yapılan egzersizler, telefon ve bilgisayar kullanımı ya da oturarak saatler geçirmek gibi nedenlerle postür bozukluklarının sıklaştığı dönemimizde bir de üzerine hamilelik, doğum sonrası emzirme ve bebeği kucakta taşıma eklenince durum daha da ciddileşir. Mümkünse hamile kalmadan önce pilatese başlamak vücudunuzu önden bu sürece hazırlamış olur. 

Hamilelikte bebeğin ve rahmin büyümesi ile beraber anne adayının ağırlık merkezi öne doğru kayar ve pelvisin (kalçanın) pozisyonu değişir. Bunun sonucu olarak bel çukuru, sırt bölgesindeki kamburluk artar; baş ve boyun bölgesi öne doğru kaymaya başlar. Tüm bunlara öne yuvarlanmış omuzlar ve zayıflamış sırt kasları eşlik eder. Alt ekstremitede ise dizler geriye doğru yaslanır ve ayaklar düz tabanlığa gider. Bu süreç içinde eğer önlem alınmazsa kas-iskelet sisteminde bir takım bozulmalar ve sakatlıklar baş gösterebilir. Bunun sonucu olarak bel, baş, boyun, sırt ve bacak ağrısı ile hamilelik süreci zorlaşır ve annenin hayat kalitesi düşer. 

Hamilelikte pilates yapmak;
– Zihinsel ve bedensel bütünlüğünüzü korumanızı sağlar,
– Hormonlardan kaynaklanan duygusal iniş çıkışları dengeler,
– Kas hacminin, kuvvetinin ve dayanıklılığının korunmasına yardımcı olur,
– Hamilelikte oluşabilecek rahatsızlıklardan ve ağrılardan (bel ağrısı, siyatik gibi) korur,
– Gebelik diyabetinin önlenmesine yardımcı olur,
– Hamilelik boyunca postürünüzün bozulmasını engelleyerek, doğru duruşun korunmasını destekler,
– Nefes egzersizleri ile doğuma yardımcı olur,
– Pelvisi normal doğuma hazırlar.

Doğum sonrasında pilates yapmak;
– Toparlanma sürecini kolaylaştırır,
– Yıpranan pelvik taban kasları ve abdominal kasların toparlanmasına yardımcı olur,
– Serotonin hormonunu salgılatması sayesinde doğum sonrası oluşabilecek stresi engeller,
– Sağlıklı ve iyi bir uyku uyumanıza destek olur,
– Emzirme sürecini desteklemek amacıyla sırt kaslarını kuvvetlendirir ve göğsü esnetir,
– Annenin sütünü azaltmadan egzersiz yapabilme şansı verir.

Bebeğin tutunması için ilk 12 hafta çok önemli olduğundan doktorlar genelde 12. haftanın sonunda egzersiz için onay vermektedir. Anne hangi haftada gelirse gelsin, mutlaka doktorundan onay alması gerekir. 35 yaş üstü hamilelikler, tüp bebek, çoklu gebelikler egzersiz için riskli hamileliklerdir. Özellikle kanamalı hamileliklerde, plasenta previa, preeklampsi, servikal yetmezlik tanılarında egzersiz önerilmemektedir. Doğum normal gerçekleşmişse 6 hafta, sezaryense 2 ay sonra pilates derslerine başlanabilir. Fakat bu süreçte de dokuların iyileşmesi için anneye zaman tanınması gerekir. Hamilelik yaklaşık 40-42 hafta süren bir süreçtir. Doğum sonrasında toparlanma için de anneye bu süre tanınmalıdır. 

Bilindiği gibi hamilelik üç trimesterden oluşmaktadır. Her üç dönemde de yapılması ya da yapılmaması gereken hareketler ve dikkat edilmesi gereken modifikasyonlar bulunur. Bununla beraber her hamilelik ve her anne adayı birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Hamilelikte ve doğum sonrası pilates derslerinde öğrenci ile etkileşim halinde olunması, yaptırılan hareketlerde nasıl hissettiğinin gözlemlenmesi çok önemlidir. Hamilelikte pilates yaparken tüm bu süreçlere hakim, gerekli eğitimleri almış bir eğitmenle çalışmak anne adayını koruyucu olacaktır. Çünkü yanlış yaptırılan hareketler maalesef bir takım sıkıntılara sebep olur. Örneğin hamilelik sürecinde, bebek ve rahmin büyümesi ve salgılanan hormonlar ile, anne rahat nefes alıp verebilsin diye göğüs kafesi genişler ve diyaframa yer açar. Karın kasları yanlara doğru kayar ve ortada bulunan linea alba genişler. Bunlar doğal sürecin bir parçasıdır ve durdurulamaz. Fakat eğitmen bu sistemin nasıl işlediğine hakim olmaz, pelvis ve göğüs kafesi arasındaki ilişkiyi iyi izleyemezse bu doğal sürecin işleyişini bozabilir. Anne adayları ile çalışmak çok dikkat gerektirse de kurulan özel bağlar bu süreci en keyifli pilates dersleri haline getirir. Anneyi rahatlatmak, vücuduna ya da aldığı kilolara odaklanmasından ziyade bu süreçten keyif almasını sağlamak her şeyden önemlidir. 

Tüm bu bilgilere dayanarak stüdyolardan paket almadan önce dersleri denemenizi ve karşılaştırmanızı öneririz. 

İzmir Mavişehir’de bulunan stüdyomuzda hamilelikte ve doğum sonrasında pilates dersleri verilmektedir.