Pilates Stüdyosu Açarak Nasıl Zengin Olurum?

Bir pilates eğitmeninin, eğitimlere katılmadan neyi bilmediğini bilmesi mümkün değildir. Öğrenilen bilgiler sorgulanmalı, karşılaştırılmalı, koşulsuzca kabul edilmemelidir. Bir eğitmen ancak böyle daha iyi bir eğitmen haline gelebilir.

Ülkemizde pilates eğitmeni olmak için alınması gereken eğitimlerin süreleri, eğitimlerin tüm seviyelerini tamamlasanız bile, 12-20 gün arasında değişiyor.

Genelde de başlangıç seviyesi (level 1) eğitimler yüksek sayıda katılımcı ile başlayıp eğitim seviyesi yükseldikçe katılımcı sayıları giderek azalıyor. Türkiye’de tüm bu eğitimleri tamamlayıp, sınavlarını veren eğitmen sayısı stüdyo sayısı ile oranlandığında çok düşük kalıyor.

İnsanlar meslek sahibi olmak için yüksek okullarda, üniversitelerde yıllarca okuyor, sonra öğrendiklerini bir yerlerde çalışarak tecrübeye dönüştürüyorlar. Şimdi size sormak istiyorum, biz nasıl 5-10 gün aldığımız bir eğitimle kendimizi bu işin profesyoneli ilan ediyoruz, bir de üstüne stüdyo açabiliyoruz?

Çünkü şöyle hesaplar yapılıyor; bir stüdyo açarsam, günde 8 saat, ortalama 90 TL‘den ders verirsem günde 720 TL, ayda 15.000-20.000 TL kazanırım. Yanıma iki hoca alırsam, onlar da günde 8’er saat ders verirse, ayda 50.000 TL’ye yakın para eder. 

Maalesef, yapılan bu tür hesaplarla yüzlerce ruhsatsız stüdyo açıldı, açılmaya da devam ediyor. Çünkü artık her şeyi kolay yoldan elde etmek, sosyal medyada gördüğümüz hayatları yaşamak istiyoruz. Hiç bir şeye emek harcamak istemiyoruz. Çırak olmadan usta olmaya çalışıyoruz.

Kolay yoldan zengin olmanın hayallerini kurmadan, yaptığımız işe ve insanlara  belki daha da önemlisi kendimize nasıl değer katabileceğimizi düşünmemiz gerekiyor.

Bizim işimizim amacı insanların hayat kalitelerini düşürmek değil yükseltmek olmalı. Bizim amacımız öğrencilere rastgele hareketler yaptırmak değil onların ihtiyaçları olan dersleri planlamak olmalı. Bunları yapabilmek için de bilmeye ve öğrenmeye ihtiyacımız var. Hiç bir meslekte emek harcanmadan usta olunmuyor. Siz işinizde iyi olmaya odaklandığınızda para zaten kendiliğinden gelecektir.

Unutmayın iyi usta olabilmek için önce iyi çırak olabilmek gerekiyor. Herkesi biraz farkındalığa davet ediyorum. 

GERÇEKTEN BU İŞİ HAKKI İLE YAPIYOR MUYUZ ?

Sonuç olarak “Stüdyo açarak zengin olunur mu?“ tam olarak bilemiyorum. Çünkü zenginlik  göreceli bir kavram. Kimisi ayda 10.000 TL kazanarak kendini zengin hisseder, kimisine de dünyaları verseniz tatmin olmaz, hep fazlasını ister. Stüdyo açma amacımız zengin olmak değil, yaptığımız işte en iyisi olmak olsun. Yarışımız başkaları ile değil kendimizle olsun. O zaman inanın parasal zenginlikten daha fazla bizi tatmin edecek zenginliklere sahip olacağız.