Eğitmeniniz ders sırasında sizi düzeltmeli mi, düzeltmemeli mi?

Geçen gün bir öğrencim dersine geldiğinde “Hocam ben çok kötü bir öğrenci miyim ?” diye sordu. Bunu soran öğrencim 50 yaşlarında, düzenli spor yapan, kendi vücut farkındalığı gayet yüksek, ileri seviye hareketler yapabilen biri. O yüzden bu sorusuna çok şaşırdım ve neden böyle bir şey sorduğunu merak ettim. Bir arkadaşının pilates dersini izlemeye gitmiş ve eğitmenin arkadaşını ders sırasında hiç düzeltmediğini farketmiş. “Arkadaşım çok iyi yaptığı için mi ders sırasında hiç bir düzeltme yapılmadı ?” diye sordu. Bu konuşmamız üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim.

İsterseniz profesyonel sporcu olun, isterseniz ev hanımı olun hiç farketmiyor. Hiç birimiz mükemmel bir postüre sahip değiliz. Çocuk taşımak, sürekli araba kullanmak, oturma pozisyonunda saatler geçirmek, sürekli koşmak ve bunun gibi günlük hayatımız içinde yaptığımız aktiviteler vücudumuzu kullanma şeklini belirliyor. Kimimiz sağ tarafımızı, kimimiz sol tarafımzı baskın kullanıyoruz. Bir yöne döndüğümüzde kimimiz bu rotasyonu belimiz ile yapıyoruz, kimimiz gövdemizi kullanıyoruz. Kimimiz ayakta dururken dizlerimizi geriye, kalçamızı öne yaslıyoruz; kimimiz kalçamızın tek tarafına yaslanarak ayakta duruyoruz. Bu alışkanlıklarımız çocukluktan oluşmaya başlıyor, yaşam şeklimizle iyice belirginleşiyor.

Pilates vücudumuzdaki bu dengesizlikleri düzeltmek ve kendi vücut farkındalığımızı geliştirmek için çok önemli. Dersleriniz sırasında eğitmeninizin öncelikle size bu farkındalığı öğretmesi gerekiyor. Derslerde öğrendiğiniz bu farkındalığı günlük hayatınıza adapte etmezseniz yaptığımız çalışmalar boşuna gidiyor. Şöyle düşünün bizimle haftada 2-3 saat ders yapıyorsunuz ama stüdyodan çıktığınız anda eski alışkanlıklarınıza geri dönüyorsunuz ve geri kalan tüm saatlerinizi yanlış hareket kalıpları ile geçirmeye devam ediyorsunuz. Sizce bu durumda, yaptığınız dersin ne kadar faydası olurdu?

Bu farkındalığı sizde oluşturabilmesi ve postürel olarak size yardımcı olabilmesi için eğitmeninizin kesinlikle sizi ders sırasında düzeltmesi gerekir. Çünkü egzersiz yapmaya başlayıp, yük altına girdiğinizde sizi düzelten biri yoksa, baskın tarafınızı kullanmaya devam eder, asıl görevini yapması gereken kaslar yerine hareketi başka kaslarınızla kompanse edersiniz. Bu da postürünüzün iyice bozulmasına sebep olur.

Eğer eğitmeniniz size düzeltmiyorsa ya dersi çok ciddiye almıyordur ya da maalesef neyi düzeltmesi gerektiğini bilecek kadar eğitime sahip değildir. O yüzden lütfen derslerinizde bunu sorgulayın. Beni düzeltiyor mu, ders sırasında yaptığı düzeltmeleri günlük hayatıma nasıl uygulayacağımı anlatıyor mu? Eğer derslerinizde bunlara sahipseniz doğru yerdesinizdir. Orada kalmaya devam edin.